×

آموزش سمینار

 

 

سمینار، کنفرانس، تحقیق یا هر اسم دیگری که روی آن بگذاریم، مسلماً در دوران دانشجویی خود هر کس برایش پیش آمده که تجربۀ یک بار سمینار دادن را داشته باشد و این نحوۀ ارائه یا سمینار ماست که مشخص می‌کند آیا خاطرات خوبی از انجام این کار داشته‌ایم یا نه! اگر سمینار به شکل درست و صحیح خودش انجام شود، می‌تواند اثربخشی بالایی روی اطرافیان داشته باشد و می‌تواند نظر استاد شما را به خود مثبت کند که اگر در ادامۀ تحصیل خود درسی با همان استاد داشته باشید،می‌توانید راحت‌تر باشید.

موضوع انتخابي بايد آشنا ومورد علاقه شما باشد تا بتوانيد بخوبي ازعهده انتقال آن به شركت كنندگان برآييد. درضمن موضوع انتخابي نبايد موضوعي باشد كه شركت كنندگان از آن اطلاع كامل داشته باشند زيرا يكي از اهداف مهم در سمينار افزايش حيطه اطلاعات شركت كنندگان است.موضوع نبايد آنقدر محدود باشد كه مطلب كافي برا ارائه در مدت زمان درنظر گرفته شده برا سمينار وجود نداشته باشد ونبايد آنقدر وسيع باشد كه به بيش از زمان در نظر گرفته شده نياز داشته باشد.ذكر اين نكته ضروری است كه يكي از مهمترين موارد كه در ارائه يك سمينار موفق نقش اساسي دارد ارائه مطالب در زمان تعيين شده است. روش ارائه مناسب مطالب در اين حالت بدين ترتيب است كه درحالي كه موضوع را طور بيان مي كنيد كه برا افراد ناآشنا به موضوع قابل فهم باشد, با دادن اطلاعات جزئي و دقيق در بعضي موارد تسلط وآگاهي خود رابه افراد كه به موضوع آشنايي دارند نشان دهيد.

حتی گاهی اوقات ممکن است که یک نفر شرکت‌کننده در جلسۀ ارائۀ شما بعدها داور مصاحبه شما در مقطع تحصیلی بعدتان باشد پس سعی کنید روی شیوۀ ارائه یا کنفرانس دادن وقت بیشتری بگذارید و آن را حتما جدی بگیرید برای همۀ ما پیش آمده است که در ارائۀ سمینار دچار استرس شده باشید هدف ما چگونگی ارائۀ سمینار و اصول آن و هدف از سمینار است این که چگونه و با چه اصولی خاص بتوانید جلسۀ سمینار خود را مدیریت و کنترل کنید و با اعتماد به نفس کافی به سوالات اساتید و حاضران در جلسه جواب دهید. و با صبر و بردباری بتوانید از تز و موضوع مورد تحقیق خود در ارائه‌هایتان دفاع کنید و اینکه چگونه ارائۀ خود را به پایان برسانید و چه نکاتی را باید رعایت کنید. پس برای داشتن یک ارائه و سمینار خوب، باید از همین حالا اقدام کنید.

از این رو شما دانشجویان عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با واحد پژوهش‌یار در ارتباط باشید و همچنین برای مشاوره در زمینۀ آموزش سمینار، با آیدی زیر در تماس باشید:

 

Mail : research@mihanpajooh.com

Call: 021-2222 8246 | +98-919-68-777-68 | +98-937-68-777-90

      Website : www.mihanpajooh.com

research@mihanpajooh.com